Ulcinj

ulcinj-slider1Ulcinj jest najdalej wysuniętym na południe miastem Czarnogóry. Leży tuż przy granicy z Albanią, nieopodal ujścia rzeki Bojany. Ulcinj jest zamieszkiwany przez nieco ponad 20 000 osób (czyli tyle samo ile Zakopane), z czego ponad połowę stanowią Albańczycy.

Stare miasto w Ulcinj

Zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku, a następnie odbudowane Stare Miasto w Ulcinj jest doskonałym miejscem do spacerowania wąskimi, kamiennymi uliczkami i podziwiania Morza Adriatyckiego z wielu znajdujących się na jego terenie punktów widokowych. Stari Grad jest położony na wysokim, skalistym wzgórzu i otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi. Znajduje się tam wiele bardzo klimatycznych restauracji, kawiarenek, piwiarni oraz barów na każdą kieszeń.

Warto zobaczyć:

  • Muzeum Stari Grad

Nieduże muzeum miejskie mieszczące się w dawnym tureckim meczecie znajduje się przy bramie Starówki. Muzeum prezentuje liczne eksponaty z różnych epok, między innymi muzułmańskie płyty nagrobne, tureckie kule armatnie, pozostałości architektury oraz model Starego Miasta sprzed trzęsienia ziemi w 1979 roku. Na dziedzińcu muzeum w dawnych czasach mieścił się targ niewolników. Muzeum jest czynne pn – sb w godzinach 8.00 – 14. Cena wstępu: 1 Euro

Muzeum Stari Grad w Ulcinju
Muzeum Stari Grad w Ulcinju
Naczynia - eksponaty w muzeum
Naczynia – eksponaty w muzeum
Muzeum w Ulcinju
Muzeum w Ulcinju
  • Wieża Balsica

W stojącej obok muzeum archeologicznego, pochodzącej z XIII wieku Wieży Balsica jest obecnie zlokalizowana galeria sztuki.

  • Dwór Balsica

W dworze Balisca zamieszkiwała niegdyś wenecka rodzina Balšić, obecnie znajduje się tam hotel i podobno jedna z najlepszych (a raczej najdroższych) restauracji w Ulcinj.

Dwór Balsica w Ulcinj
Dwór Balsica w Ulcinj
Dwór Balsica w Ulcinj
Dwór Balsica w Ulcinj
  • Pałac Venezia

Dwór był niegdyś zamieszkiwany przez wenecką rodzinę, obecnie znajduje się tu hotel.

  • Ruiny domów

Idąc w dół od szczytu Starego Miasta (w kierunku bramy Starego Miasta znajdującej się od strony morza) można natknąć się na ruiny domów, nie odbudowane i opuszczone po trzęsieniu ziemi w 1979 roku. Nie ma tam żywej duszy, a taki krajobraz w środku tętniącego życiem miasta wygląda bardzo tajemniczo.

Zabytki poza starym miastem

  • Cerkiew św. Mikołaja

Idąc drogą prowadzącą ze Starego Miasta w dół (zaraz pod murami starówki), po zachodniej stronie można znaleźć zbudowany w 1890 roku (na miejscu XV – wiecznego klasztoru Michała Archanioła) kościół św. Mikołaja, który jest usytuowany w centrum pięknego ogrodu pełnego starych, malowniczych drzew. Naprzeciwko Kościoła, po drugiej stronie ulicy znajduje się cmentarz prawosławny z pięknym widokiem na morze.

Cerkiew św. Mikołaja w Ulcinj
Cerkiew św. Mikołaja w Ulcinj
  • Meczet Paszy

Meczet Paszy został zbudowany w 1719 roku, w typowym tureckim stylu. Jego częścią jest wąska wieża w kształcie rakiety. W pobliżu meczetu znajduje się łaźnia turecka (Ul. 26 novembra).

  • Meczet Namazdjah

Meczet wybudowany w 1728 roku przez Sulejmana Mijali. Klaszyczny prostokątny meczet z minaretem (pomiędzy Ul. 26 novembra, a ul Srzentića).

  • Wieża Zegarowa

Kamienna budowla z 1754 roku.

Okolice Ulcinja

  • Ruiny miasta Svac

Ruiny biskupiego miasta leżącego na płaskowyżu nad jeziorem Sasko, na północ od Ulcinj. Legenda głosi, że w mieście znajdowało się tyle kościołów, ile jest dni w roku, wszystkie były bogato zdobione freskami i płaskorzeźbami. Do dziś zachowały się ruiny ośmiu z nich (na niektórych ścianach widoczne są kolorowe zabarwienia będące pozostałościami po malowidłach) – największe to romański kościół katedralny św. Jana znajdujący się w najwyższym punkcie umarłego miasta oraz młodszy gotycki kościół franciszkanów położony na płaskowyżu w dolnej części miasta. Oprócz kościołów w mieście znajdują się także ruiny domów mieszkalnych, z większości z nich pozostały tylko fundamenty, ale niektóre zachowały się całkiem dobrze. Podczas najazdu Mongołów w 1242 roku podobno zostali wymordowani wszyscy jego mieszkańcy, a miejscowość została doszczętnie zniszczona po zajęciu przez Turków w 1571 roku.

Ruiny miasta Svac
Ruiny miasta Svac
Ruiny miasta Svac
Ruiny miasta Svac
  • Jezioro Sasko

Jezioro Sasko leży około 10 km na północny – wschód od centrum Ulcinj. Jest to ciepłe, przejrzyste i spokojne jezioro o powierzchni 364 ha. Jest ostoją dla wielu gatunków ryb oraz ponad 260 gatunków ptaków (między innymi bocianów, czapli czy kormoranów). Nad jeziorem znajduje się restauracja Shasi.

Jezioro Sasko niedaleko Ulcinja
Jezioro Sasko niedaleko Ulcinja
Jezioro Sasko niedaleko Ulcinja
Jezioro Sasko niedaleko Ulcinja
  • Wyspa Ada Bojana

Jest to wyspa usytuowana na południowym krańcu wybrzeża Adriatyku w Czarnogórze, przy końcu Wielkiej Plaży, u ujścia rzeki Bojany, przy granicy z Albanią. Ma ok. 4,8 km2 powierzchni. Nie jest to wyspa naturalna. Podobno powstała w skutek sukcesywnego nanoszenia piasku na zatopiony w XIX wieku okręt „Merito”. Wyspa ma kształt trójkątny, z dwóch stron otacza ją ujście rzeki Bojany, a z trzeciej strony znajduje się Morze Adriatyckie. W okolicy można podziwiać domki rybackie z trzciny i drewna budowane częściowo na wodzie („kalimery”), a w tutejszych restauracjach można skosztować pysznych, świeżych ryb oraz owoców morza przygotowywanych na różne wymyślne sposoby. Na wyspie – w rezerwacie przyrody żyją różne rzadkie ptaki i zwierzęta: pelikany, kormorany, sowy, słowiki, żółwie, jaszczurki, sarny itp. Wyspa jest rajem dla amatorów windsurfingu, paraglindingu, kitesurfingu, nart wodnych, jazdy konnej oraz tenisa.

Domki kempingowe na wyspie Ada Bojana
Domki kempingowe na wyspie Ada Bojana
Plaża dla nudystów na wyspie Ada Bojana
Plaża dla nudystów na wyspie Ada Bojana
Rzeka Ada Bojana
Rzeka Ada Bojana
Restauracje na wodzie
Restauracje na wodzie
  • Ulcinjskie solanki

Jedno z największych zagłębi solnych na Bałkanach. Zbiornik zamieszkiwany jest przez wiele gatunków ptaków (między innymi flamingi, kormorany, kaczki, ptaki drapieżne).

Plaże

  • Wielka Plaża / Velika Plaża

Znana także jako Long Beach lub Velika Plaza, jest jednym z największych zasobów naturalnych Czarnogóry. Znajduje się ok. 5 km od Ulcinj, rozciąga się od przylądka Djerana do ujścia rzeki Bojany. Jest najdłuższą i najbardziej nasłonecznioną plażą w kraju i najdłuższą piaszczystą plażą nad Morzem Adriatyckim. Mierzy 13 km długości i ok. 60 – 100 m szerokości. Przez okolicznych mieszkańców bywa nazywana „Czarnogórską Copacabaną”. Średnica ziaren piasku na tej plaży wynosi 0,1-0,5 mm, a piasek ten (koloru szarego) jest bardzo bogaty w minerały i ma podobno właściwości lecznicze, szczególnie dla osób cierpiących na reumatyzm. Zejście do wody jest bardzo łagodne i płytkie, a w tym regionie nie występują jeżowce. Wybrzeże otaczające plażę jest porośnięte bujną subtropikalną oraz śródziemnomorską roślinnością. Na plaży jest możliwość wypożyczenia różnego rodzaju sprzętu sportowego. Można żeglować, surfować, jeździć na nartach wodnych, grać w piłkę siatkową lub po prostu pływać, jest także restauracja oraz kawiarnia. Parking przy plaży jest bezpłatny, natomiast płaci się za wypożyczenie leżaków i parasoli ok. 3 Euro/dzień.

  • Mała plaża

Jest to ok. 360 – metrowa miejska plaża położona w sąsiedztwie Starego Miasta oraz Centrum Ulcinj. Jest to plaża piaszczysta, a płaskie i płytkie dno rozpościera się daleko w głąb morza, jednak jest to plaża dosyć brudna i zatłoczona, a woda nie jest krystalicznie czysta. Przy plaży znajduje się mały port, a na jej tyłach jest wiele restauracji, piwiarni, barów i kawiarenek w stylu śródziemnomorsko-wschodnim, w których można miło spędzić czas, jest to także dobre miejsce na wieczorny spacer o zachodzie słońca.

  • Valdanos

Jest położona 4 mile na północ od starego miasta w Ulcinj pomiędzy Mavrijen i Mendra. Jest plażą kamienistą w kształcie półksiężyca, zarówno na plaży jak i na dnie morza występują okrągłe kamienie o średnicy od 1 do 20 cm. Plaża mierzy ok. 600 m długości, nie występują na niej silne wiatry ponieważ jest osłonięta zarówno z północnej jak i południowej strony. W pobliżu plaży znajdują się piękny gaj oliwny, drugi co do wielkości na wybrzeżu adriatyckim, średni wiek rosnących w nim drzew wynosi ponad 300 lat, a niektóre podobno pochodzą z czasów starożytnej Grecji.