Informacje praktyczne

Przejścia graniczne, porty i lotniska

Przejścia graniczne z Albanią znajdują się w miejscowościach Bozaj oraz Sukobin, z Bośnią i Hercegowiną w miejscowościach Sitnica, Vilusi oraz Spepan Polje, natomiast z Chorwacją w miejscowości Brijeg Debeli. Najważniejsze porty znajdują się w miejscowościach Bar, Budva, Kotor oraz Herceg Novi, natomiast lotniska są w Podgoricy oraz Tivacie.

Wizy i ubezpieczenia

Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Czarnogóry na podstawie ważnego Paszportu i przebywać na jej terytorium w celach turystycznych do 90 dni. Na terytorium Czarnogóry obowiązuje polska Zielona Karta.

Święta obchodzone w Czarnogórze

1 stycznia – Nowy Rok, 7-8 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie, 17 kwietnia – prawosławny Wielki Piątek, 20 kwietnia – prawosławny Poniedziałek Wielkanocny, 27 kwietnia – Dzień Konstytucji, 1-2 maja – Święto Pracy, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 21 maja – Święto Niepodległości, 29-30 listopada – Dni Republiki.

Banki i karty płatnicze

Bankomaty są niemal w każdym mieście. Karty MasterCard, Maestro i Visa są akceptowane w wielu sklepach i stacjach benzynowych, inne karty są akceptowane w niektórych bankach.

Ważne numery telefonów

988 – Informacja, 122 – Policja, 123 – Straż Pożarna, 124 – Pogotowie ratunkowe, 9807 – Pomoc drogowa