Kanion Tary

Kanion Tary jest uważany za najgłębszy i jeden z najpiękniejszych kanionów w Europie. W najgłębszych miejscach liczy on ponad 1300 metrów wysokości. Jej zakręty, meandry i  wodospady tworzą iście bajkowy krajobraz, który trzeba zobaczyć. Jej brzegi obrośnięte są bujną roślinnością, wśród której występują między innymi czarne sosny mające niekiedy ponad 400 lat. Przepływa przez Kolasin oraz Mojkovac, następnie okrąża pasma Durmitoru od północy aby nieopodal Scepan Polje połączyć się z rzeką Pivą. Jednym z najbardziej interesujących punktów widokowych nad rzeką Tarą jest most w Djurdjevicy.  Ponadto dla miłośników turystyki aktywnej od wielu lat organizowane są spływy rzeką Tarą, czyli tzw. „rafting”. Kanion znajduje się na liście UNESCO od 1980 roku

Most Djurdjevica Tara

Lokalizacja: 15 km na wschód od Zabljaka Współrzędne geograficzne:  43° 9′ 1.36″ N  19° 17′ 42.22″ E

Około 15 km na wschód od Zabljaka, przy drodzę do Pljevlji znajduje się imponujący most Djurdjevica nad Tarą. Most ten ma ok. 170 m wysokości oraz 366 metrów długości. Odważniejsi turyści mają możliwość skoku z tego mostu na bungee. Inżynier Lazar Jaukovic podczas II Wojny Światowej wysadził część tego mostu aby zapobiec oblężeniu wroga. Obecnie na moście znajduje się pamiątkowa płyta upamiętniająca to wydarzenie.

Rafting na Tarze

Rafting na rzece Tarze jest jedną z najatrakcyjniejszych możliwości turystycznych jaką oferuje Czarnogóra. Bliskość natury oraz  ekstremalne przeżycia sprawiają, że spływ Tarą na zawsze pozostanie niezapomnianym wspomnieniem. W prawie każdym biurze turystycznym można wykupić spływ Tarą od kilkugodzinnego, do trwającego nawet kilka dni (długość spływów waha się od 15 do 80 km). Rafting jest niezapomnianą okazją do poznania geologii, flory, fauny, a nawet kultury Czarnogóry. Kanion Tary przez niektóre źródła jest wymieniany jako jedno z najlepszych miejsc do uprawiania raftingu na świecie. Po drodze można podziwiać gorące źródła, wodospady, kaskady (na całej rzece jest ich ponad 50) oraz bystrza (szczególnie interesujące bystrza to Bratanovica, a następnie Buk celije i Pecine).